На 19.12.2013 г. в Детския отдел на Регионална библиотека „Петър Стъпов” се проведе поредната за годината творческа работилница – този път Коледна.
На 16.12.2013 г. тържествено бе открита обновената зала в Дeтския отдел на Регионална библиотека „Петър Стъпов”, в която малките читатели могат да играят, учат и общуват.
На 9 декември 2013 г. в арт галерията на Регионална библиотека „Петър Стъпов” беше открита Коледна изложба-базар на произведения на приложните изкуства.
Днес Регионална библиотека "Петър Стъпов" в партньорство с българо-американската комисия за образователен обмен, организираха Уебинар „Съвети за успешни блогове”.
На 21 ноември 2013 г. в Регионална библиотека „Петър Стъпов” беше отбелязан Денят на християнското семейство и православната християнска младеж. На този ден българската православна църква почита празника Въведение на Божията майка в храма. То символизира въвеждането на детето в лоното на християнската църква и вярата – духовното задължение на всеки родител.
На събитието присъства Стефка Петрова, богослов и дългогодишен ръководител на Неделното училище към храм „Успение Пресветия Богородици”. Тя ни запозна с историята и символното значение на този светъл християнски празник, който от 1929 г. официално присъства в църковния календар.
Многобройната и разнородна по възраст аудитория се наслади на жизнерадостните изпълнения на пенсионери от клубовете в града, сред които имаше и автори на стихове, съответващи на темите за човешките ценности, дома, семейството и вярата.
Бурни аплодисменти заслужиха и най-младите участници от музикална школа „New Voices”, които са сигурен залог за това, че расте трудолюбиво и отговорно поколение, което ще продължи утвърдените християнски традиции.
На 30 октомври 2013 г. в Регионална библиотека „Петър Стъпов” се проведе урок по родолюбие „Искра любородна” по два повода – 1 ноември – Ден на народните будители и 180 г. от рождението на Добри Войников. Инициативата беше осъществена в партньорство с част от екипа на ІІ СОУ „Проф. Н. Маринов” и техни даровити възпитаници. Фоайето на библиотеката се преизпълни с желаещи да присъстват на урока - ученици, учители, гости от инспектората на МОН, Общински съвет, пенсионерски клуб на учителите, медии. В изчерпателна, но стегната презентация учениците представиха с любов и преклонение голяма част от най-известните будители от недалечното ни минало. Чухме талантливо написани есета и стихотворения, посветени на 1 ноември. Звучаха възрожденски песни, чудесни изпълнения на пиано, кларинет и цигулки. Публиката бурно аплодира участниците в клуб „Театър” към училището, които представиха епизод от най-известната комедия на основоположника на българския театър и първи български режисьор Д. Войников - „Криворазбраната цивилизация”.
Народните будители вдъхват надежда у народа ни, че и „ний сме дали нещо на света”. Днес ги почитаме, защото им дължим съхранението си като народ с минало и потенциал за бъдеще. Примерът им трябва да ни води в ежедневните мисли и дела, за да можем, всички ние – хората на знанието и духовността, смело да се наречем съвременни будители.