
На 17 март имахме удоволствието да бъдем домакини на срещата разговор с проф. д-р Петко Петков, дългогодишен преподавател в Историческия факултет на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий".
Книгата се посвещава на 201- годишнина на рождението на Георги С. Раковски, както е посочено на корицата ѝ. Тя съдържа подбрани студии и статии на проф. д-р Петко Петков от 2009 до
2020г. и представя научните му постижения през последното десетилетие.
"Заглавието произтича от разбирането, че Освобождението не е еднократен акт, нито пък е един договор.
Затова в моя сборник има публикации за периода до т. нар.Освобождение. Те са свързани с имената както на големи личности като Левски, Каравелов, Ботев..., така и малко по-малко познати дейци на епохата като кап. Георги Мамарчев", сподели проф. Петков по време на срещата.
В книгата са поместени и статии от историята на българската конституция, отношения между отделни институции, принос на отделни личности и организации, отношенията между държавата и църквата в България и други. Към края на книгата читателите ще открият и статия по темата за двата върха Свети Никола и Шипка, за което историка има издадена отделна книга.
Срещата завърши с благодарности от страна на г-н Петков към РБ "Петър Стъпов", за възможността да представи своята книга пред търговищката публика и с раздаване на автографи.